Geri Bildirim ve Öğrenme…

Öğretmenlerimiz için yazıyorum 🙂

Öğrenmeyi keşfettiğiniz zaman içerisindeki farklı olguları daha iyi anlıyorsunuz. Her şey eba ile başladı :)))) Okul öncesi bilgi birikimi ve araştırmalar ile hayatıma devam ederken pandemi ile tanıştım. Tüm insanlık gibi bende panik içerisindeyim. Fakat oğlum artık 1. sınıf ve harika bir öğretmeni var. Ama bunca endişe içerisinde çocuklarımızın pandemi için beklemeye vakti yok ki! yani durdur ve başlat tuşları yok :))) Onlar bu süreç içerisinde çok hızlı gelişim gösteriyorlar.

Eba dünyasında farklı mesleki gelişim gruplar var. Sürekli göz atarım, çok hızlı paylaşımlar oluyor. Son yazımdaki duvardaki delik videosunu orada keşfettim. Ve uçsuz bucaksız pedogoji-eğitim dünyasında bilmediğim farklı ufuklarla tanıştım. Aslında iyi oldu çünkü geçmişi bilmezsek yarının planını yapamayız.

Her çocuk farklı bir dünya. Videoda kısaca okullar eski bir yöntem, çocuklar kendileri öğreniyor zaten diyorlar. Bugün sayın bakanımız Finlandiya’da 7. sınıfa kadar tek bir öğretmen çocuklara herşeyi verebiliyor dedi. Matematik, piyano, dil bilgisi, hayat bilgisi, fen vs… Düşündükçe ne kadar karmaşık bir sisteme adapte olmaya çalıştığınızı farkediyorsunuz.

Bir tarafta matrix gibi akan dijital bir dünya, diğer tarafta kağnı hızı ile kazanımlar vermeye çalışan okullarımız. Olan öğretmenlere ve ailelere oluyor tabi ki. Yeşil Yol filmindeki gibi tüm acıları ve eksikleri hissediyorsunuz. Çırpınma hali farklı yöntemleri keşfetmenizi sağlıyor ve daha da hızlanıyorsunuz aslında. Ama yine de çağımızın gerisinde olduğunuzu biliyorsunuz.

Bunun için endişelenmeyin ve çocuklara dokunmaya devam edin lütfen. Israrla, tekrar tekrar, onlar anlayana kadar…

Tüm öğretmenlerimize saygılarımla…

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın Yanıtı iptal et